Kupujesz od dewelopera? Sprawdź status gruntu!

0
292

Kupujesz od dewelopera? Sprawdź status gruntu!

Pojawia się bowiem coraz więcej skarg od osób, które kupują mieszkania postawione właśnie na takim terenie od deweloperów. Chodzi tutaj o podatek od gruntu, który każdy musi zapłacić podczas kupowania mieszkania. Według polskiego prawa w przypadku domów mieszkalnych podatek ten wynosi 1%, ale coraz częściej okazuje się, że ludzie ci muszą zapłacić aż 3%. Dlaczego tak jest? Z racji urzędniczej pazerności, ponieważ 3% podatek odprowadzany jest wtedy, gdy budynki są przeznaczone do działalności gospodarczej, co oczywiście w tym wypadku nie ma miejsca. Miasta bardzo często każą jednak płacić deweloperom właśnie 3% i stąd te wszystkie problemy.

Czy deweloperzy są bez winy?

Teoretycznie tak. Każda taka sytuacja jest bowiem zgłaszana do sądu. Pomimo tego, że sądy zawsze pozytywnie rozpatrują te wnioski i nakazują zapłatę tylko 1% to urzędnicy nieustannie od tych decyzji się odwołują co znacząco wydłuża cały proces. Sytuacja jest typowa dla polskiego kraju, bezduszność i bezmyślność urzędnicza sprawia, że wszyscy ponosimy tego koszty. Deweloperzy obciążają 3% podatkiem kupujących mieszkania co jest oczywiste w tym wypadku. Kupując mieszkanie naprawdę warto przyjrzeć się temu na jakich gruntach znajduje się budynek. W wielu przypadkach opłata powinna wynosić około 600zł przy 1% podatku, jednak po zakupie okazuje się, że do zapłaty mamy jeszcze dodatkowe 1800zł podatku, co dla wielu osób jest kwotą naprawdę wysoką. Co gorsza jest to kwota pobierana w pełni niezgodnie w obowiązującym prawem.

Odszkodowanie od państwa?

Jest prawdopodobnym, że działania urzędników wkrótce zostaną ukrócone. Deweloperzy zaczynają zgłaszać się bowiem po ogromne odszkodowania do państwa, które należą im się z racji właśnie opieszałości urzędników w wielu dużych miastach.